Spot the difference

Spot the difference

► Extra tip: Generally pre-packed bags of fruit/veg is more expensive than loose ones but a dirty trick most supermarkets play is by increasing prices on loose and reducing pre-packed from time to time.

To get around this always compare the £/kg prices and if unsure use the scales or better still the electric scales (which also work out the price for you).

It’s amazing the price difference in Wait0rse for instance, putting the 3 pack of onions on the scales and printing the price of what they would cost loose blew us away! A 30p saving!

These made us laugh!

These made us laugh!

Leave a Facebook comment


More 10ways.com posts:


Important things to remember with everything we post:

  • If you earn over your personal allowance (currently £12,500 a year) HMRC need to get their % cut (even if the money is in cash or from another country)
  • If you’re working for yourself / earning an income on the side you need to let HMRC know – There are numerous benefits but also some drawbacks
  • You need to always ensure whatever you’re doing is legal and not hurting anyone else – be careful and always think twice
  • Some income streams may require you to have DBS check, licence, insurance or qualifications before you can start to profit from it, do your research.
  • Be careful that any additional income doesn’t compromise your studies or main income/job
  • If you work for a company check your contract, if you don’t inform them you’re working on other side projects outside of work they may have grounds to ownership on this work

Most popular posts

More 10ways posts:

Legendary Deals: